Fakta o rýžovém mléku - kvůli těmto benefitem se ho vyplatí vyzkoušet!

6F7AF150-1827-4C68-907B-CD126251CF40

Rýžové mléko patří mezi nejoblíbenější bezlaktózové alternativy ke klasickému kravskému mléku. Nicméně, do svého jídelníčku ho můžete zařadit i v případě, že s laktózou nemáte žádný problém. Obsahuje totiž řadu vitamínů a minerálů, které mají příznivé účinky na lidský organismus.

Kravské mléko je přirozeným zdrojem vápníku, bílkovin a mnoha dalších cenných látek. Nicméně, obsahuje laktózu, na kterou je mnoho lidí citlivých. Právě proto se v posledních letech stále intenzivněji hledají alternativy, které mají podobne dobrou nutriční hodnotu jako klasické kravské mléko, ale neobsahují laktózu. Do popředí se dostává zejména rýžové mléko. To se vyrábí ze speciální hnědé rýže, která se při vysokém tlaku mele na mlýncích. Při tomto procesu se z získává tekutina, která se dále upravuje.

Během přirozené enzymatické přeměny, která doprovází výrobu rýžového mléka, se uhlohydráty transformují na cukry, především na glukózu. Nicméně, optimální chuť sečasto přirozenou cestou dosáhnout nedá, proto někteří výrobci do něj přidávají cukrový sirup. Ve výsledku má rýžové mléko jemnou tekutou konzistenci, je bílé barvy a má mírně sladkou chuť. Jeho využitelnost je tak srovnatelná s klasickým kravským mlékem.

Rýžové mléko je oblíbené nejen u lidí s laktózovou intolerancí, ale i u vegetariánů a veganů, protožestoprocentně rostlinný původ.

7D685EEB-3A61-4BB5-AAE8-87F214BCBADB

 

Zdravotní benefity rýžového mléka

Z hlediska vitamínů a minerálůrýžové mléko největší procentuální obsah vitamínu B-12, který hraje důležitou roli při mnoha procesech v lidském těle. Kromě toho obsahuje i poměrně velké procento manganu, vápníku, vitamínu B2, A, D, fosforu, uhlohydrátů, mědi a selenu. Kombinace všech těchto látek zaručuje řadu pozitivních účinků na organismus. Vědecké studie prokázaly, že rýžové mléko přináší zejména následující zdravotní benefity.

1. Posílení imunitního systému

Rýžové mléko obsahuje řadu účinných antioxidantů, které podporují odolnost imunitního systému. Pomáhají zabraňovat oxidačnímu stresu buněk, který vede k zánětům a mnoha onemocněním. Také urychlují hojení zánětů, které jsou vyvolány negativními vlivy z okolí nebo alergiemi. Tělo se díky nim dokáže snadněji vypořádat s náporem virů a bakterií. Získává tak lepší odolnost vůči virózám a přenosným onemocněním.

2. Podpora zdravé pokožky a prevence před spálením

Kromě toho, že rýžové mléko obsahuje antioxidanty, jeho součástí je i kyselina 4-aminobenzoová. To, co na první pohled vypadá jako hrozivá chemie, má ve skutečnosti významný přínos pro zdraví lidské pokožky. Přispívá totiž k odolnosti vůči spálení slunečním zářením. Navíc, pomáhá eliminovat různé kožní nedokonalosti - skvrny a pihy. Účinné antioxidanty z rýžového mléka zas urychlují léčbu zánětů, díky čemuž se dokáže kůžerychleji zotavit z různých poranění.

Přestože rýžové mléko je primárně určeno ke konzumaci, umíte ho aplikovat i na povrch pokožky. Vhodné je především pro lidi s kůží citlivou na spálení. Aplikovat jej můžete stejně jako klasické opalovací mléko, přičemž na pokožce vytvoří film odrážející sluneční paprsky. Jednotlivé látky z rýžového mléka se vpijí do kůže a dodají tak potřebné vitamíny a minerály, které rovněž podpoří odolnost vůči spálení.

3. Snížení hladiny cholesterolu

Klasické kravské mléko obsahuje cholesterol, jehož zvýšená hladina v krvi je příčinou mnoha zdravotních problémů, zejména kardiovaskulárního charakteru. žové mléko cholesterol neobsahuje, pomáhá tak redukovat jeho denní příjem. Na zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi trpí velká část populace, přičemž mnozí lidé o tomto problému ani nevědí. Cholesterol se ukládá na stěnách cév, čímž postupně omezuje průtok krve. Do jednotlivých tělních buněk se nedostává dostatek krve s kyslíkem a živinami, v důsledku čehož přestávají stoprocentněplnit svoji funkci. Zvýšená hladina cholesterolu způsobuje i nárůst krevního tlaku.

Pokud na hladinu cholesterolu v krvi nemyslíte a neustále konzumujete jídla a nápoje s jeho vysokým obsahem, může dojít až k úplnému ucpání cév a rapidnímu zvýšení rizika infarktu.

4. Zlepšení odolnosti kostí

Rýžové mléko obsahuje vitamin D, vápník, železo a hořčík, tedy prvky důležité pro správný vývoj kostí. Díky nim se kosti stávají pevnějšími a odolnějšími vůči mechanickému namáhání. Přijímání těchto prvků je důležité zejména pro lidi, kteří pravidelně sportují, případně vykonávají manuální práci. V takovém případě je celá opěrná soustava nadměrně zatěžována a je třeba pořádně ji vyživit.

5. Příznivý vliv na trávicí trakt

Jelikož rýžové mléko neobsahuje laktózu, nezatěžuje zažívací trakt tak jako klasické kravské mléko. No nejen to. Díky obsahu prospěšných vitamínů a minerálů podporuje produkci trávicích šťáv a přispívá k udržení zdravé střevní mikroflóry. Je tak vhodné i pro lidi, kteří trpí různými druhy zažívacích problémů.

6. Zpomalení stárnutí a dodání energie

Přestože na první pohled to možná vypadá neuvěřitelně, rýžové mléko dokáže skutečně přispět ke zpomalení stárnutí buněk. Jak je to možné? Poměrně jednoduše. Obsahuje inositol - látku, která podporuje růst a zdravý vývoj nových buněk. Projevit se to může napříkladna buňkách kůže, a to tak, že pokožka bude pružnější a už na první pohled zdravější.

Vysoký obsah vitamínů a minerálů, plus určité procento cukru, pocítíte na přílivu pozitivní energie. Rýžové mléko dokáže zlepšit náladu a mírně nakopnout organismus. Vy se tak budete cítit zdravě a vitálně.

0F82BAC1-11DE-484F-9243-E513AF8EAA86

Jak konzumovat rýžové mléko?

Rýžové mléko můžete konzumovat úplně stejně jako klasické, kravské. Pokud chcete, umíte ho vypít v jeho čisté podobě. Nicméně, můžete ho využít i pro přípravu jiných nápojů. Například, kávy, které dodá krémový charakter a výjimečnou chuť. Často se přidává i do směsi na výrobu zmrzliny, případně do chutných a zdravých rýžových pudinků. Možnosti jsou neomezené, je tak už jen na vás, jak ho využijete vy. Jedno je však jisté. Kromě toho, že vás potěší svou příjemnou chutí, navíc vaše tělo zaplaví množstvím zdraví prospěšných látek. Tak neváhejte a vyzkoušejte ho i vy!